Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

12 módszer a boldogtalansághoz

2016. 01. 16. 07:58
Forrás: termalfurdo.hu
Wellness
Elménk és hangulatunk meglehetősen érzékeny a körülöttünk lévő világra. Az olyan nyomasztó életesemények, mint egy nehéz szakítás, munkanélküliség vagy egy szerettünk elvesztése, bárkit megviselnek, azonban mindennapi rossz szokásaink és gondolkodásunk is nagy hatással van a kedélyállapotunkra.
Az olyan rossz beidegződések, mint a kevés alvás, a túlzott alkoholfogyasztás vagy a különböző sérelmeink „dédelgetése”, alááshatják a mentális egészségünket, ami megnyilvánulhat rövidebb ideig tartó rosszkedvben, de akár teljes értékű depresszióban és szorongásban is. Szerencsére a legtöbb ilyen „mentális csapdát” el lehet kerülni, összegyűjtöttük a 12 leggyakoribbat és néhány tippet is, hogyan maradjunk távol tőlük.

Nem mozgunk

Miért káros? Amellett, hogy a rendszeres edzés karbantartja a testünket, kulcsszerepe van a hangulatunk szempontjából is. Segít enyhíteni a depresszió és a szorongás tüneteit, az agyunkban a mozgás során felszabaduló kémia anyagok és hormonok számos pszichológiai szempontból előnyös hatással bírnak, ilyen például a megnövekedett önbizalom.
Mit tehetünk? Próbáljunk mindennapra beiktatni legalább egy 15-20 perces gyors tempójú sétát. Hosszútávon azonban az leghatásosabb, ha megtaláljuk azt a mozgásformát, amit a legszívesebben csinálunk.

Figyelmen kívül hagyjuk a rendetlenséget

Miért káros? Még ha nem is vagyunk annyira rendetlenek, hogy kupaccá gyűljön a szemét a szobában, a kupleráj az otthonunkban okozhat enyhe szorongást. A rendetlenség olyan, mintha ránk nehezedne, szó szerint és átvitt értelemben is; a depresszióval, a szorongással, sőt még az elhízással is összefüggésbe hozták már.
Mit tehetünk? Ha valamit több mint 12 hónapja nem használtunk, akkor dobjuk ki. Ahelyett, hogy mindenféle új holmit vásárolnánk, inkább gyűjtsünk egy különleges vacsorára vagy utazásra. Az élmények sokkal többet adnak a boldogságunkhoz, mint az anyagi javak.

Nem alszunk eleget

Miért káros? Bárki, aki hagyott már ki alvást egy határidő vagy egy síró csecsemő miatt, tisztában van a másnapot beárnyékoló ingerlékenységgel, stresszel és rosszkedvvel. Ha az alváshiány krónikussá válik, megnőhet a depresszió és a szorongás kialakulásának esélye.
Mit tehetünk? Az alvást kezeljük prioritásként, és alakítsunk ki egészséges késő esti szokásokat, így például kerüljük a koffeint és az alkoholt a lefekvés előtti órákban. Az is fontos, hogy minimalizáljuk késő este a számítógép, tablet és telefonhasználatot, mivel a kék fény képes elnyomni az elálmosodásért felelős melatonin hormont.

Túl sokat iszunk

Miért káros? Az alkohol tompítja az idegrendszert, lelassít és a hangulatunkat is elrontja. Ráadásul az alkohol bár eleinte elálmosíthat, éjszakai ébredéshez és kevésbé pihentető alváshoz vezet.
Mit tehetünk? Korlátozzuk az alkoholfogyasztást „mérsékeltre”; ez nők esetében napi egy, férfiaknak két pohár. Ha különleges alkalomról van szó, átléphetjük ezt a határt, azonban tartsuk észben, hány pohárnál járunk és váltva fogyasszunk alkoholt és vizet.

A szomszéd fűje mindig zöldebb

Miért káros? Ha folyamatosan mások jövedelméhez és anyagi javaihoz hasonlítgatjuk a sajátunkat, az előbb-utóbb elégedetlenséget szül, ráadásul még irracionális is, hiszen a pénz és a boldogság nem feltétlenül függ össze.
Mit tehetünk? Fókuszáljunk inkább azokra a dolgokra, amikért hálásak lehetünk. Olyan egyszerű tevékenységek, mint egy köszönőlevél megírása, vagy egy kedves üzenet a szerettünknek az elégedettség, optimizmus és boldogság érzésével tölt el minket.

Gyötrődés ugyanazon a problémán

Miért káros? Ha ugyanazokat a gondolatokat pörgetjük újra és újra, szervezetünket és az agyunkat az úgynevezett „harcolj vagy menekülj” stresszhelyzetbe hozzuk. Légzésünk és szívverésünk felgyorsul, testünk kortizol és adrenalin stressz hormont kezd termelni, melyek egyaránt hatással vannak a fizikai és mentális egészségünkre.
Mit tehetünk? Tanuljuk meg felismerni azokat a gondolatokat, amiken a legtöbbet rágódunk, majd próbáljuk elkerülni, hogy rögeszmévé váljanak. A mély légzés segíthet, de az is, ha szó szerint odacsapunk magunknak. Kössünk egy gumiszalagot a csuklónkra és minden alkalommal emlékeztessünk magunkat, ha visszatérünk az adott gondolathoz. Ez segít véget vetni a rágódásnak és új irányba tereli a gondolatainkat.

Hagyjuk felgyülemleni a haragot

Miért káros? A harag és a frusztráció teljesen normális reakciók az élet elkerülhetetlen kihívásaira. Azonban ha elnyomjuk ezeket az érzéseket, és hagyjuk, hogy a sérelmeink elmérgesedjenek, az visszaüthet. Több tanulmányban is kimutatták már, hogy az elfojtott düh depresszióhoz vezethet.
Mit tehetünk? Fontos, hogy kifejezzük negatív érzelmeinket is, de a csak megfelelő módon. Ha a haragunkat magabiztos, mégis nyugodt módon tudjuk kommunikálni, valószínűleg utána jobban érezzük majd magunkat. Ha ez nem lehetséges, akkor az a legjobb, ha egyszerűen csak elengedjük, főleg mivel a megbocsátásnak is vannak pozitív mentális hatásai.

Túl sok munka

Miért káros? Ha felborul a munka és a magánélet egyensúlya, könnyebben kimerülünk, ami növeli a további mentális egészségügyi problémák kialakulásának esélyét. Egy 2011-es brit tanulmányból az derült ki, hogy akik napi 11 vagy annál több órát dolgoznak, kétszer akkora eséllyel lesznek depressziósok, mint akik 7-8 órát töltenek munkával.
Mit tehetünk? Gondoljuk át alaposan, hogy mik az igazán fontos dolgok számunkra és az időbeosztásunkat ennek tükrében készítsük el. Tervezetten hagyjunk időt a családra, barátokra és a hobbinkra is, akárcsak egy munkahelyi értekezletre. Lehet, hogy furán hangzik, hogy meg kell szervezni a szórakozást, de így valóban meg tudjuk védeni az erre szánt időt.

Nem megyünk ki a szabadba

Miért káros? Ha eltemetjük magunkat a lakásban, két alapvető, a mentális egészséghez szükséges dologtól fosztjuk meg magunkat; az egyik a D-vitamin, ami napfény hatására termelődik a szervezetben és véd a depressziótól, a másik maga a természet, ami nyugtató hatással van az emberre.
Mit tehetünk? Menjünk ki a szabadba! Ha irodában dolgozunk, tegyünk egy sétát – lehetőleg zöld területen –, vagy üljünk ki a teraszra ebédelni. Csupán 15 percnyi napfény is sokat számít.

Elszigetelődés

Miért káros? A család és a barátok elkerülése a depresszió és a szorongás egyik tünete, de egyben növeli is ezen problémák kialakulásának esélyét. Az erős kapcsolatok ezzel szemben védenek a depressziótól és növelik a boldogság érzését.
Mit tehetünk? Még ha nincs is éppen annyira kedvünk hozzá, akkor is törekedjünk arra, hogy tartsuk a kapcsolatot a barátokkal és családdal, akár csak egy közös kávézás erejéig. Az ilyen szociális interakciók felemelő élményt nyújtanak, és gyakran jobban sülnek el, mint várnánk.

Perfektcionizmus

Miért káros? Ha minden területen a – mai vacsorától a holnapi prezentációig – tökéletesen akarunk teljesíteni, az biztos recept a csalódáshoz és az alacsony önértékeléshez. Így nincs azon semmi meglepő, hogy a perfektcionizmus összeköthető a depresszióval, a szorongással és a táplálkozási zavarokkal.
Mit tehetünk? A perfektcionizmus helyett, inkább tűzzünk ki magunk elé elérhető célokat, a hibákat pedig fogjuk fel a tanulási folyamat részeként és élvezzük a célhoz vezető utat.

Pesszimizmus

Miért káros? Azok, akik szerint a pohár mindig félig üres, hajlamosabbak a depresszióra, a szorongásra és az alvászavarokra. Ezzel szemben az optimizmus segít megbirkózni a felsorolt egészségügyi problémákkal, illetve véd is ellenük.
Mit tehetünk? Gyakoroljuk a pozitív dolgokra fókuszálást. Az is hatásos, ha akkor is mosolygunk, mikor nincs is rá okunk, ugyanis ha elkezdünk mosolyogni, előbb-utóbb valóban boldogabbnak fogjuk érezni magunkat.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...