Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Házi praktikák, hogy ne a rovarcsípésről szóljon a nyár

2016. 07. 26. 07:50
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Legforróbb évszakunk hűs estéit, a vízparti nyaralás vagy a kora esti strandolás óráit sokszor megkeserítik a rovarok. Bármennyire igyekszünk is irtani, a szúnyog sajnos már-már hozzátartozója a vízparti nyaraknak és sajnos olykor-olykor egy-egy darázscsípés, hangyatámadás vagy kullancs is nehezíti az életünket. Néhány házi praktikával jól enyhíthetőek a tünetek, ezek közül válogattunk.

Nagyszüleink bevált módszere

A leggyakoribb és egyben legkellemetlenebb a vízpart környékén, esténkén tömegesen támadó szúnyogok csípése. Viszket, fáj, nem tudunk tőle aludni. A szúnyogcsípésre mindenkinek megvan a maga praktikája, de érdemes kipróbálni nagyszüleink bevált módszerét is, akik a szúnyogcsípés okozta fájdalom enyhítésére egy kis sós víz és zsír kombinációját használták. Előbb beáztatták az érintett területet a vízbe, majd kentek rá egy vékony réteg zsírt vagy növényi olajat. A legolcsóbb megoldás, mellyel percek alatt enyhíthetjük kínjainkat. A szúnyogcsípéseket citromfű levéllel vagy aloe vera levéllel is érdemes bedörzsölni, hiszen remek gyógyírként szolgálnak.
Pár illóolaj is remekül használható szúnyogcsípés kezelésére, ilyenek a teafaolaj, kakukkfű, eukaliptusz, bazsalikom, levendula vagy ilang-ilang, amelyek közül bármelyikhez egyszerűen hozzájuthatunk a drogériákban. A körömvirág is régóta ismert gyulladáscsökkentő és hámosító hatásáról. A csípések kezelésére kifejezetten ajánlott, mivel leapasztja a keletkezett duzzanatot, ráadásul naponta többször is nyugodtan használható. Újabb kori felfedezés a házi praktikák között a dezodor, amely olyan összetevőket tartalmaz, amelyek csökkentik a bőrirritációt. Beválhat, ha egy keveset a csípésre fújunk vagy kenünk.

Bankkártyával a fullánkok ellen

Nagyobb ijedtséget szokott okozni a darázs- és méhcsípés, hiszen jobban fáj, nagyobb duzzanatot okoz és sokan aggódnak az esetleges allergiás reakciók miatt is. Utóbbi esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, illetve ha tudunk az allergia esetleges fennállásáról, mindig tartsunk otthon kalciumot. Méh vagy darázs csípése esetén legelőször a fullánkot kell eltávolítani, majd jegeljük az érintett bőrfelületet, hogy a méreg ne terjedhessen szét. A fullánkot valamilyen éles oldalú tárggyal, de akár egy hitelkártya segítségével is eltávolíthatjuk. A kártya élét a csípéshez kell nyomni oldalirányból egészen addig, amíg a fullánk ki nem fordul, fontos azonban, hogy csipesszel vagy ollóval ne próbáljuk kihúzni, mert csak még több mérget nyomunk ki belőle. Ezután a sebet érdemes átmosni néhány csepp teafa olajjal, amely nagyszerűen enyhíti a viszketést.
Sok helyütt olvashatunk az „aszpirines módszerről” is, mely szerint porrá kell zúznunk 1-2 szem aszpirint, majd megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával krémet kell kevernünk belőle és ezt kenni a csípésre. Az aszpirin összetevői segítenek a méreg közömbösítésében, illetve csillapítják a viszketést. Az utókezelésben érdemes az ammónia híg oldatát használni, ennek jótékony hatását már a méhészek régóta ismerik, és ezzel enyhítik a méhcsípés tüneteit, ezt gyógyszertárakban beszerezhetjük. Főleg kempingekben, vagy egy rosszul elhelyezett napozószivacs utóhatásaként szokta megnehezíteni a nyári időszakot a hangyacsípés. A hangya okozta hólyagok ellen a hígított szalmiákszesz vagy vízben oldott szódabikarbóna-borogatás hat leginkább.

Kullancsok ellen legfontosabb a védekezés

A kullancsok esetében a fő hangsúly nem a kezelésen, hanem sokkal inkább  megelőzésen kell, hogy legyen, hiszen a kullancs fertőző betegségeket terjeszthet. Régi katona trükk a kullancs elriasztására az almaecet fogyasztás. Hígított formában ihatunk is belőle egy-egy evőkanállal, de ha ehhez nincs kedvünk, bőrünkre kenve is nagyon hatásos. Rengeteg házi praktika, régi bölcsesség létezik még a kullancs és a többi rovar elűzésére, ezekről korábban itt írtunk.

Ha nagy a baj, orvoshoz kell fordulni

Nagyon fontos: a méh- vagy darázscsípés súlyos allergiás reakciót válthat ki egyes embereknél, amelynek tünetei a légzési nehézség vagy fulladás, a gyengeség, a szájüreg és a torok megduzzadása, a szapora pulzus, illetve a csalánkiütés. Ilyenkor sürgősen orvoshoz kell fordulni, vagy akár mentőt is kell hívni, hiszen az allergiás reakció súlyos lehet. A többszörös rovarcsípés szintén haladéktalan orvosi ellátást igényel, mivel ez még nem allergiás emberek esetében is veszélyessé válhat. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha kiemelkedő, kör alakú vörös kiütések jelennek meg a bőrünkön, illetve amennyiben a csípés elfertőződik.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...